Ana Sayfa
Basın Haberleri
Vakfıkebir bilim sahasına taşınıyor

Basın Haberleri

Mar 02
Vakfıkebir bilim sahasına taşınıyor

Vakfıkebir'e müze, sempozyum ve kültür en...

Eyl 11
Başkan'ımızdan HBDH değerlendirmesi

KÜBAK Başkanı Prof. Dr. Kemal Üçünc&uu...

Haz 14
Başkan Türkmen'i ziyaret ettik

KÜBAK Başkanı Prof. Dr. Üçüncü...

Haz 10
Ortamahalle bir üst basamağa geçmeli

KÜBAK Basın Danışmanı Berkant Parlak Trabzon Ortamahall...

Haz 10
Türk Dünyası'nın dünya görüşü üzerine

Tarihçi Prof. Dr. Rafael Muhametdinov  T&uu...

May 22
Kültürel miras tescil edilmeli

KÜBAK Başkanı Prof. Dr. Kemal Üç&uu...

May 11
Yanlışa dikkat çektik

Turizme yönelik olduğu iddia edilen Arapça tabel...

May 11
KÜBAK Başkanı Üçüncü Türk Ocaklarında konuştu

KÜBAK Başkanı Üçüncü, 3 Mayıs T&u...

May 11
Deşt-i Kıpçak Düzlüklerinde/Kuzey Çayırlarında Türk Kültürü

25-27 Ağustos 2017 tarihinde KÜBAK öncülü...

Vakfıkebir bilim sahasına taşınıyor

Kultur Bilimleri Akademisi 02 Mart 2018 13:14:14 Cuma

Kültür Bilimleri Akademisi (KÜBAK) ve KTÜ Türk Dili ve Edebiyatı Türk Halk Bilimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kemal Üçüncü ve Türk Halk Bilimi Anabilim Dalı yüksek lisans öğrencisi İskender Keleş Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta'yı ziyaret etti. Prof. Dr. Üçüncü Vakfıkebir'la ilgili yapılması planlanan Vakfıkebir Kültür Envanteri, Vakfıkebir Sempozyumu ve müzecilik çalışmaları konusunda Belediye Başkanı Muhammet Balta'yla görüş alışverişinde bulundu.
 
Üçüncü; Vakfıkebir ilçesinin tarihiyle, kültürüyle bölgenin Büyükliman havzasının en önemli yerleşim merkezlerinden biri olduğunu ancak ilçenin tarih ve kültür geçmişini ortaya koyacak geniş kapsamlı bir çalışma yapılmadığını belirtti. Bölgede yapacakları geniş kapsamlı saha araştırmalarıyla Vakfıkebir'in tanıtımına katkı sağlayacak Vakfıkebir Kültür Envanteri adlı bir bilim çalışması ortaya koyacaklarını söyleyen Üçüncü "Saha araştırmasında elde edilecek etnografik veriler ile gelenek kültür ürünleri ve hal kbilgisi verilerinin kişi arşivlerinden alınarak belgelerle Vakfıkebir İlçesinde bölgede örnek olacak bir etnografik müze kurulabilir." dedi.
 
Toplantıda ayrıca ekoturizm ve kültür turizmi bağlamında bölgenin organik, ekolojik ürünlerinin organik sertifikaya kavuşturulmasının önemi bu konuda izlenmesi gereken yol haritası değerlendirildi. Ayrıca halk bilimi sahasında çalışmalar yapan İskender Keleş sahadaki deneyimlerini ve bölge kültür mirasının zenginliği hakkında bilgi sundu. Vakfıkebir ilçesinin tarihi ve kültürel önemine dikkat çekerek ilçede Kültür Bilimleri Akademisi ve Vakfıkebir Belediyesi öncülüğünde Vakfıkebir Tarih- Kültürü adlı bir sempozyum düzenlemesi konusunda ilke kararına varıldı.
 
Vakfıkebir Belediye Başkanı Muhammet Balta , Prof. Dr. Kemal Üçüncü'nün ileri sürdüğü projelere belediye olarak tam destek vereceklerini söyledi. Başkan Balta ilçenin tarihini ve kültürünü ortaya koyacak çalışmalar için elinden ne gelirse yapacağını belirterek teşekkür etti. Ziyarete Vakfıkebir Belediye Meclis Üyesi Şerafettin Furuncu eşlik etti.