Ana Sayfa
Basın Haberleri
KÜBAK Başkanı Üçüncü Türk Ocaklarında konuştu

Basın Haberleri

Mar 02
Vakfıkebir bilim sahasına taşınıyor

Vakfıkebir'e müze, sempozyum ve kültür en...

Eyl 11
Başkan'ımızdan HBDH değerlendirmesi

KÜBAK Başkanı Prof. Dr. Kemal Üçünc&uu...

Haz 14
Başkan Türkmen'i ziyaret ettik

KÜBAK Başkanı Prof. Dr. Üçüncü...

Haz 10
Ortamahalle bir üst basamağa geçmeli

KÜBAK Basın Danışmanı Berkant Parlak Trabzon Ortamahall...

Haz 10
Türk Dünyası'nın dünya görüşü üzerine

Tarihçi Prof. Dr. Rafael Muhametdinov  T&uu...

May 22
Kültürel miras tescil edilmeli

KÜBAK Başkanı Prof. Dr. Kemal Üç&uu...

May 11
Yanlışa dikkat çektik

Turizme yönelik olduğu iddia edilen Arapça tabel...

May 11
KÜBAK Başkanı Üçüncü Türk Ocaklarında konuştu

KÜBAK Başkanı Üçüncü, 3 Mayıs T&u...

May 11
Deşt-i Kıpçak Düzlüklerinde/Kuzey Çayırlarında Türk Kültürü

25-27 Ağustos 2017 tarihinde KÜBAK öncülü...

KÜBAK Başkanı Üçüncü Türk Ocaklarında konuştu

Kultur Bilimleri Akademisi 11 Mayıs 2016 12:02:17 Çarşamba


Kültür Bilimleri Akademisi (KÜBAK) Başkanı Prof. Dr. Kemal Üçüncü, katıldığı konferansta Atatürk’ten sonra millî değerlerin örtülü bir baskı altına alındığını söyledi. Trabzon Türk Ocağında 3 Mayıs Türkçüler Günü nedeniyle gerçekleştirilen konferansta konuşan Prof. Dr. Üçüncü, Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün ardından millî değerlere yönelik yapılan örtülü baskıyla birlikte milliyetçilerin horlandığını ifade etti. Atatürk’ün düşünceleri ve Türkiye’yi çağdaş uygarlık seviyesine taşıma hayallerine ulaşma yolunda bir “yalnız adam” olduğunu vurgulayan Üçüncü, ölümünün ardından ise buhranlı sürecin başladığına dikkat çekti.

HÜSEYİN NİHAL ATSIZ, SİSTEME ÇOMAK SOKTU
İkinci Dünya Savaşı’nın sürdüğü ve Almanya’nın galip gittiği dönemde, yönetimdeki İsmet İnönü’nün içerideki milliyetçiliğe ses çıkarmadığını belirten Üçüncü, “Ne zaman savaş komünist Rusya’nın üstünlüğüne döndü, içerideki işler de değişti. Çünkü Türkiye güçlü ve bağımsız bir ülke değil. Rusya’ya göz kırpmak isteyen Türkiye’deki yönetim milliyetçiliği baskı altına almaya başladı. Bu nedenle Rusya’ya şirin görünmek isteyenlerin sistemine çomak sokan Hüseyin Nihal Atsız hakkında davalar açıldı. Türkçülük baskı altına alınmaya çalışıldı.” ifadelerini kullandı.

TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ MEDENİYET TEKLİF EDİYOR
Türk milliyetçiliğinin, Türk destanlarında geçen “Güneş tuğumuz olsun, gökyüzü çadırımız.” sloganıyla bir dünya medeniyeti yaratma ülküsü olduğunu kaydeden Üçüncü şöyle devam etti: “Türk milliyetçiliği dar bir anlayışa sahip, kahramanlık nutuklarıyla ortaya atılan içi boş bir düşünce değildir. Dünyaya büyük bir medeniyet teklif eden, çağdaş bir fikir sistemidir. Bu sistemin içinde geçmişten bugüne çok değerli devlet adamları, akademisyenler, edebiyatçılar yetişti. Ancak 1944 yılında milliyetçilik siyaset tarafından baskı altına alındı ve Türkçüler hapislere tıkıldı. Bu durumun bir benzeri bugün Ergenekon ve Balyoz operasyonlarında yaşandı.”

Üçüncü, milliyetçiliğin cezalandırılmasını ise tarih ve millî şuur yoksunluğuna bağladı. Konferansta Trabzon Türk Ocağı Başkanı Mithat Kerim Arslan, Türk Eğitim-Sen Trabzon Şube Başkanı Coşkun Dilber, Eski MHP Trabzon İl Başkanı Muammer Demeli ile çok sayıda akademisyen, öğrenci ve katılımcı yer aldı.