Ana Sayfa
Etkinlik / Akademi Kurulu Toplantısı
Sempozyumu başarıyla tamamladık

Etkinlik / Akademi Kurulu Toplantısı

Haz 05
Sempozyumu başarıyla tamamladık

Priştine Üniversitesi ile ortaklaşa düzenlediğimiz...

Sempozyumu başarıyla tamamladık

Kultur Bilimleri Akademisi 05 Haziran 2016 15:39:07 Pazar

Kültür Bilimleri Akademisi (KÜBAK) Kosova’nın Priştine Üniversitesi ile “Uluslararası Türk Dünyası Kültür Araştırmaları Sempozyumu” düzenledi. Türkoloji alanının ünlü isimlerin de içinde bulunduğu 50 akademisyenin Türklük biliminin önemli konularını bilimsel olarak ele aldığı sempozyum 2-4 Haziran 2016 tarihleri arasında Kosova’nın başkenti Priştine’de gerçekleşti. Büyük Türk havzasında yer alan Kosova’da gerçekleşen sempozyumda Türkoloji’nin sorunları da ele alınarak Kosova'da Türkçenin tekrardan resmî dil olabilmesinin önemine dikkat çekildi. Sempozyum için Kosova’ya giden akademisyenler oradaki Türkleri ziyaret ettiler.

TÜRKOLOJİ’NİN DONUK BİR YAPISI VAR
Sempozyumun sonuç ve değerlendirme bölümünde konuşan KÜBAK Başkanı Prof. Dr. Kemal Üçüncü Türkoloji’nin son 70 yıldır refleks, çözüm, perspektif üretemeyen donuk yapısı olduğunu belirterek bu yapıya karşı eleştiriler yönelttiklerini ifade etti Üçüncü şunları kaydetti: “Yönelttiğimiz eleştiriler karşısında bir noktaya vardık. Dedik ki statik devlet kurumları refleks üretemiyor. O zaman gücümüz yettiğince bir kenarından icra etmeye başlayalım. Bakalım ne olur? Türkoloji bir sivil toplum kurumu olarak bir aydın inisiyatifi olarak 100 yıl öncesindeki gibi topluma, dünyaya, kendi kültür havzasına yön gösterebilecek fikirleri üretebiliyor.”

TÜRK DÜNYASI’NI KOSOVA’YA YANSITTIK
Üçüncü şöyle devam etti: “Biz burada Kosova’daki Türkçenin meselelerini dile getirdik. 250 milyonluk Türk Dünyası’nın desteğini Kosova’daki soydaşlarımıza, Türk kültür havzasının Balkanlardaki coğrafyasına yansıttık. Desteğimizi ifade ettik. Bu bilimsel çalışmalarımız kadar önemlidir. Bilim dönüştürmüyor, bilinç uyandırmıyorsa bir şey yapmıyor demektir.”

KISITLI OLANAKLARLA ÖNEMLİ BAŞARIYA İMZA ATILDI
Üçüncü açıklamasının devamında kısıtlı olanaklarla neler yapabildiğini herkesin gördüğünü belirterek “Tüm meslektaşlarımı kutluyorum. Hem bir bilimsel program hem de bir kültürel program icra ettik. Kosova Türk toplumunun kültürel sorunlarına Türkçe ile ilgili sorunlarına vakıf olduk. Konu hakkında aydınlatmalar yaptık. Kosova hükûmet yetkilileri ile değerlendirmelerde bulunduk. Bizden bir hafta önce TDK çok kalabalık bir ekiple bölgedeydi sahadaki hiçbir soruna değinmediler. Fiiller çekilip dönüldü. Bir kez daha entelektüel eylem ve bilim bağlantısındaki haklılığımız ortaya çıktı. Giderek yükselen bir başarı grafiği ile devam etmeliyiz. Bizlere yardım ve katkı sunan Kosova Yunus Emre Enstitüsü ve Mehmet Ülker Bey’e Priştine Türkoloji Bölümünün değerli hocaların şükranlarımı sunuyorum. Kiyev toplantısında buluşmak dileğiyle. Bu toplantı fikrini ortaya atan ve her aşamasında en büyük yükü taşıyan Mehmet Aça’ya, Mustafa Aça’ya ve tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

TÜRKÇE ÇEKİLİRSE TÜRKLÜK DE ÇEKİLİR
Sonuç bölümünde dikkat çeken bir konuşma gerçekleştiren bir diğer isim ise Kırıkkale Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilgehan Atsız Gökdağ oldu. Gökdağ, Kosova’da gerçekleştirilen sempozyuma katılmayan Kosova’daki Türk yetkilileri şu sözlerle eleştirdi: “Kosova’da sempozyum boyunca bu koridorlarda Türkçe konuşuldu. Yalnızca Kosova’da değil bütün Balkanlarda 600 yıl Türkçe geçer dildi. Türkçe iletişim dilini kullanıyorlardı. Türkçe çekilince Türklük de çekiliyor. Biz burada sempozyum boyunca Türkçe konuştuk. Dileriz ki Türkçe burada sonsuza kadar yaşasın. Burada bir Türk toplumu var ve Türk kültürü ele alınıyor ancak Türk toplumunun temsilcilerini burada göremedik. İsterdik ki onlar da bu salonlarda olsunlar. Burada daha yakından tanışmak isterdik. İleride belki bunların da önü açılabilir.”

Gökdağ konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Sempozyumu düzenleyen değerli arkadaşımız Kemal Üçüncü’ye ve onun paydaşı olan Priştine Üniveresitesi Türkoloji bölümüne teşekkür ediyorum. Kültür Bilimleri Akademisi daha yeni bir kurum. Bir sivil toplum örgütü. Bir sivil toplum örgütünün üç dergi çıkarması, ülke dışında bir sempozyum düzenlemesi çok önemli bir şey.”